Opieka terapeuty karmienia obejmuje działania profilaktyczne, diagnostyczne, korekcyjne oraz instruktażowe dla rodziców, zmierzające do zapobiegania, rozpoznawania, ograniczania i likwidowania zaburzeń żywienia dzieci.

Konsultacja terapeutyczna przeznaczona jest dla rodziców, którzy zastanawiają się, czy jedzenie ich dziecka jest prawidłowe i odpowiednie do wieku. Zadają sobie pytanie o zwyczaje żywieniowe swojej pociechy i chcą rozwiać ewentualne wątpliwości. Konsultacja jest też pierwszym krokiem przed rozpoczęciem terapii. Nierzadko niezbędna jest dodatkowa opinia innych specjalistów (logopedy, terapeuty integracji sensorycznej, pediatry, psychologa, ortodonty, neurologa dziecięcego) w celu ustalenia pierwotnej przyczyny stwierdzonych zaburzeń. W części przypadków konsultacja jest wystarczająca, aby rodzice na podstawie przekazanych wskazówek sami stymulowali rozszerzanie diety swojego dziecka.

Diagnoza

W przypadku złożonego problemu, wielu pytań lub spotkania z młodszymi dziećmi lepszy będzie wybór diagnozy, głównie ze względu na dłuższy czas spotkania.

 
Diagnoza z reguły składa się z kilku elementów:

Wywiad – zbieram informacje obejmujące okres ciąży i porodu, sposobu karmienia w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, rozwoju ruchowego, posiadanych umiejętności poznawczych i dotychczasowego rozwoju psychofizycznego dziecka, pytam o istniejące parafunkcje tj.: długotrwałe ssanie smoczka lub picie z butelki, ssanie języka, policzka lub wargi, ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, gryzienie przedmiotów, zgrzytanie zębami,

Dzienniczek żywieniowy – całościowy spis zjedzonych pokarmów i wypitych płynów z ostatnich 7 dni. Wraz z rozpiską godzin oraz produktów które były proponowane przez opiekunów, ale nie zjedzone przez dziecko.

Nagrania video z pory posiłków dziecka. To (4-5) krótkich 5-10 min filmików przedstawiających dziecko w porze jedzenia. (Różne posiłki, różne osoby karmiące lub towarzyszące).

Diagnoza często wymaga uzupełnienia o dodatkową ocenę specjalistyczną ( logopedy, terapeuty SI, pediatry, laryngologa, psychologa, pedagoga, ortodonty lub innych specjalistów), a proces terapii logopedycznej musi być prowadzony równolegle z oddziaływaniami usprawniającymi inne sfery funkcjonowania pacjenta.

Konsultacja online mająca na celu doprecyzowanie informacji zawartych w powyższych materiałach.

Diagnoza jest podstawą podjęcia decyzji o ewentualnym rozpoczęciu/podjęciu terapii i opracowaniu jej planu.

Terapia karmienia

Skuteczna i odpowiednio dobrana terapia karmienia opracowana na podstawie przeprowadzonej diagnozy ma na celu: ustalenie harmonogramu posiłków, zdjęcie presji z dziecka, wprowadzenie spokoju do posiłków, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, oswojenie dziecka z nowym jedzeniem, oraz rozszerzenie jadłospisu. Terapia karmienia jest prężnie rozwijającą się subdyscypliną, co przekłada się na pojawienie wielu nowoczesnych metod terapii. Stosując wiele różnych metod pracy mogę skuteczniej i często szybciej pomóc dziecku.
Program terapii karmienia układam indywidualnie zgodnie z potrzebami dla każdego dziecka i opiekunów. Metodykę terapii zawsze dopasowuję do konkretnego dziecka z uwzględnieniem jego wieku, zainteresowań a także temperamentu. Efektywna terapia to przede wszystkim budowanie zaufania dziecka tak aby powoli zacząć przesuwać jego granice i oswajać z nowymi produktami.

W zajęciach wykorzystuję nowoczesne metody i pomoce dostosowane do wieku dziecka i jego zainteresowań. Często są to piosenki, wierszyki, zajęcia stymulujące. Chętnie sięgam do metod wspomagających i wzmacniających efekt terapeutyczny. Optymalny czas wizyty terapeutycznej to 45 minut. Po każdych zajęciach Rodzice każdorazowo otrzymują „zadanie domowe” – zalecenia i materiały do ćwiczeń utrwalających efekty terapii.

Holistyczne podejście
Dla jak największej skuteczności terapii, współpracuję z wieloma specjalistami z innych dziedzin oraz rodziną dziecka. Każde dziecko zgłaszające się na konsultację ma swoją historię. Patrzę na dziecko całościowo już od pierwszego spotkania.


Profesjonalizm
Łączę teorię z doświadczeniem oraz pasją do pracy z dziećmi co pozwala na wysokiej jakości usługi oraz efektywność terapii. Stale dbam o rozwój i podnoszenie kompetencji zawodowych o innowacyjne metody i techniki wykorzystywane w terapii.


Skuteczność
Metody i forma terapii, jest maksymalnie dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka i możliwości rodziny. Rozszerzam ofertę terapeutyczną i wzbogacam terapię o najnowsze techniki i narzędzia, aby uczynić ją ciekawą i interesującą dla dziecka.


Odpowiedzialność
Dobro dziecka jest nadrzędną wartością w terapii. Wiem jak ważna jest motywacja i przyjazne podejście. Służę wsparciem – moje działanie ma na celu pomoc i rozwiązanie problemów, dlatego tak ważna jest szczerość w terapii.


Indywidualne podejście
Każde dziecko i rodzinę traktuję indywidualnie. Doceniam i wykorzystuję naturalną rozwojową ciekawość poznawczą dziecka. Oferuję skuteczną terapię opartą na najnowszych metodach terapeutycznych.